Co je obezita?

    Obezita, čili nadváha je závažné onemocnění, které vzniká v případě navození pozitivní energetické bilance, tedy v situaci, kdy dlouhodobě převažuje  příjem energie nad jeho výdejem. Dochází k hromadění tukové tkáně a nárůstu hmotnosti. Známým ukazatelem hodnocení je tzv. BMI (body mass index). 

    V dnešní době při obrovském nárůstu populace s nadváhou a obezitou mluvíme o pandemii. Podle prof. MUDr. Cífkové 22% českých mužů a 25 % českých žen trpí obezitou. Obezita nebo nadváha postihuje více než 70% mužů a přes 50% žen české populace.

Příčiny vzniku obezity

    Obezita není vyvolána pouze převahou příjmu energie nad jejím výdejem, ale je způsobena celou řadou faktorů, které se na jejím vzniku podílejí, včetně faktorů genetických. Dědičná složka obezity se spolupodílí na jejím vzniku z více než 50%. Jednoduše řečeno, pokud dva lidé budou mít stejný energetický příjem, jeden z nich může zhubnout a druhý přibrat. Důvodem je rozdílný metabolismus, který je geneticky daný. V průběhu evoluce se vyselektovala populace, která dokázala úsporněji hospodařit s přijatou energií, byla tedy vybavena "šetřivým" metabolismem (teorie úsporného genu), což bylo nesporně výhodou v době válečných konfliktů, hladomorů apod., kdy populace trpěla nedostatkem potravin. 

    Další příčinou je konzumace potravin s vysokou energetickou hodnotou. Klasická česká kuchyně je toho zářným příkladem. Jedna porce našeho "národního" jídla (vepřová pečeně, houskový knedlík, zelí) má energetickou hodnotu 3800 kJ a obsahuje 40g tuků! Naproti tomu vařený květák s bramborem má 1490 kJ s obsahem tuků pouze necelých 9 gramů. To je důležité si uvědomit zvláště při výchově dětí, které nevhodné stravovací návyky v dospělosti kopírují. 
    Nedostatek pohybu vede ke sníženému energetickému výdeji. A právě kombinace omezené fyzické aktivity a nadměrného energetického příjmu je nejčastější příčinou vzniku obezity a komplikací s ní spojených. V menší míře se na obezitě mohou spolupodílet vlivy hormonální (onemocnění štítné žlázy, Cushingův syndrom), některá léčiva zejména kortikoidy, některé typy antidepresiv apod.